Spotkanie autorskie z Michałem Ostrowskim

Zapraszamy na spotkanie autorskie z biografem Wojciecha Młynarskiego, mieszkańcem Olsztyna – Michałem Ostrowskim, który opowie o swojej książce “Młynarski. Światowe życie”.

prowadzenie: Piotr Derlatka

poniedziałek / 21 listopada 2022 / godz. 17:00

WSTĘP WOLNY!


Czy to prawda, że mały Wojtek był lunatykiem? Jaki udział w kształtowaniu jego osobowości miało dzieciństwo, pełne literatury, poezji, muzyki, inteligenckiego klimatu oraz dziewiętnastowiecznej kindersztuby? Co łączyło autora „Róbmy swoje” z Julianem Tuwimem i innymi skamandrytami? Czy Młynarski rzeczywiście był osobą trudną we współpracy? Jak wspomina go rodzina i przyjaciele? I najważniejsze – jak to się stało, że podwórkowy urwis i szkolny rozrabiaka, który w ramach wagarów wyprowadził raz całą klasę na dach szkoły, stał się kultowym autorem niezliczonej ilości piosenek, po które z niegasnącym zainteresowaniem sięgają zarówno cenieni artyści, jak również adepci estrady i interpretacji?

 Młynarski. Światowe życie” to opowieść o życiu i twórczości jednego z największych polskich poetów piosenki. Młody autor podąża śladami Młynarskiego – z Komorowa, gdzie wychował się poeta, przez studencki klub Hybrydy, gdzie debiutował, zawodowe kabarety (Dudek, U Lopka, Dreszczowiec), po sceny teatralne. Autor zagląda czasem do prywatnego życia Młynarskiego, wnikając w owianą tajemnicą tekściarską „kuchnię”, rozkład jego dnia i małe codzienne rytuały.
W książce Michała Ostrowskiego o Wojciechu Młynarskim wypowiadają się między innymi siostra poety, Barbara Młynarska-Ahrens, jego dzieci, Agata, Paulina i Jan Młynarscy, a także artyści i przyjaciele twórcy, między innymi Maja Komorowska, Wiktor Zborowski, Ewa Wiśniewska, Krystyna Janda, Michał Bajor, Janusz Stokłosa i inni.


Michał Ostrowski (ur. 1995) – z wykształcenia polonista. Autor ośmiu tomików wierszy,  miłośnik literatury pięknej i sztuki audiowizualnej. Laureat kilku konkursów poetyckich.  W 2019 r. wyreżyserował w teatrze studenckim Kloszart sztukę Lekcje odchodzenia, nagrodzonej tytułem Spektakl Roku na Wydziale Humanistycznym w Olsztynie. Prywatnie  nieuleczalny optymista łamiący stereotypy o osobach niepełnosprawnych, którego dewiza życiowa brzmi: „Biegnij za marzeniami! Jeżeli ich nie dogonisz, to przynajmniej schudniesz”.

 

Możesz również polubić…