Dyktando 2020 – relacja i wyniki

Data trzynastej edycji dyktanda w Planecie 11 była wyjątkowo kosmiczna  – ciąg cyfr „20.02.2020” wygląda jak wyjęty z tablicy przyrządów statku kosmicznego lub bliżej nieokreślone współrzędne astronomiczne. To w połączeniu z przypadającymi dzień wcześniej urodzinami Mikołaja Kopernika zaowocowało, że tematyka tegorocznego Miejskiego Dyktanda dotyczyła właśnie kosmosu. Autorem najeżonego terminologią naukową tekstu był dr Leszek Błaszkiewicz związany z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim oraz Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Spośród czterdzieściorga uczestników z epicyklami, dyferentami, kwantami i gigaparsekami  najlepiej, choć nie bezbłędnie,  poradził sobie Andrzej Oleksiak z Ostródy, dla którego był to szósty start w olsztyńskim dyktandzie. – Często bujam w obłokach, więc może dlatego było mi trochę łatwiej – żartował zwycięzca, odbierając nagrodę główną, którym w tym roku był tablet.

Tegoroczna edycja językowych zmagań miała wybitnie interdyscyplinarny charakter. Uczestnicy w przeddzień Dnia Języka Ojczystego zmagali się z nie tylko gramatyką i ortografią, ale też wysłuchali astronomicznego wykładu zaprezentowanego przez autora tegorocznego dyktanda. Znalazło się także miejsce na sztukę. Młodzi aktorzy ze Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza przedstawili minispektakl „Chłe, chłe, oj!” poświęcony językowemu zjawisku onomatopei. Dźwiękonaśladownictwu poświęcony był również filmik z wypowiedziami olsztyńskich celebrytów, przygotowany przez Miejski Ośrodek Kultury, który razem z Miejską Biblioteką Publiczną współorganizował tegoroczną edycję dyktanda.

Dzień wcześniej w Planecie 11 o książki, abonamenty multimedialne i dwa czytniki e-booków w dwóch kategoriach (do lat 9 i 10-12 lat) rywalizowały dzieci. W młodszej grupie najmniej błędów popełniła Natalia Szawatkowska, w starszej – Barbara Kotlińska. – W przyszłym roku też wystartuję, ale już razem z dorosłymi – zapewniała młoda mistrzyni ortografii.

Zapraszamy do zapoznania się z tekstami tegorocznych dyktand 🙂

FOTORELACJA:
Dyktando “Dzieci wiedzą, co piszą”

Dyktando “Buża słuf”

Możesz również polubić…