PLANETA UMIEJĘTNOŚCI 2019

Zapraszamy do Planety 11 na cykl warsztatów
w ramach projektu “Planeta Umiejętności”.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy – liczba miejsc ograniczona.

~ 18.10 (piątek), godz. 16:45-19:00 i 19.10 (sobota-plener) – warsztaty fotografii krajobrazowej „Krajobraz warmiński w obiektywie”

zapisy: jacek.smolka@planeta11.pl, wiek: +18, prosimy o przyniesienie własnego sprzętu

Warsztaty skierowane do amatorów. Pierwszego dnia odbędzie się cykl wykładów – prezentacja z podstaw fotografii, przykłady zdjęć, dyskusja o roli światła w fotografii krajobrazowej oraz specyfika krajobrazu warmińskiego. W części praktycznej zajęcia odbędą się w plenerze.

Prowadzący:
Natalia i Mariusz Ciesielscy – prowadzą firmę fotograficzną. Zdjęcia wykonują wysokiej klasy aparatami, z użyciem różnorodnej optyki. Fotografie poddawane są następnie profesjonalnej obróbce graficznej – w cały proces wkładają pełnie swych umiejętności, które cały czas rozwijają. Uwielbiają robić zdjęcia. Możliwość zatrzymania czasu w kadrze, uwiecznienia w nim ulotnej chwili jest czymś, co niezmiennie ich fascynuje. Nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, zakochani w Warmii, chętnie dzielą się swoją pasją.

~ 19.10 (sobota), godz. 10:00-13:00 – Warsztaty gwary warmińskiej

zapisy: jacek.smolka@planeta11.pl

Uczestnicy będą mogli poznać zwyczaje, tradycje i obrzędy Warmiaków i Mazurów oraz różnice między nimi. Będą mieli możliwość praktycznej nauki gwary, która jest wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Prowadzący:
Edward Cyfus – gawędziarz, popularyzator gwary i kultury warmińskiej, pisarz, muzyk (pseud. Klyjmens). Od 1998 r. w cyklu cotygodniowym wygłaszał na antenie Radia Olsztyn gawędy – opowiadania w gwarze warmińskiej, które do 2003 r. publikował również na łamach „Gazety Olsztyńskiej”. Realizuje projekty regionalne,jak np.: komiks po warmińsku, według pomysłu Marcina Wakara (scenariusz) i Jarosława Gacha (grafika), piosenki warmińskie w nowych aranżacjach (w wykonaniu zespołu Hoboud) czy podręcznik na świeżym powietrzu (ustawienie na terenie gminy Purda tablic informacyjnych dot. historii miejscowości). Opracował gwarowo 25 pieśni warmińskich Feliksa Nowowiejskiego, z których ukazała się płyta. Pełnił funkcję konsultanta gwarowego przy produkcji płyty zespołu Babsztyl „Stoji łoset kele drogi”.

~ 23 (środa) i 25.10 (piątek), godz. 15:00-19:00– warsztaty fotografii „Podstawy są najtrudniejsze, czyli fotografia w pigułce”

zapisy: jacek.smolka@planeta11.pl, wiek: +18

“Podstawy są najtrudniejsze, czyli fotografia w pigułce.” Warsztaty teoretyczno – praktyczne fotografii oparte na
doświadczeniu Przemysława Skrzydło, byłego fotoreportera Gazety Wyborczej. Podczas zajęć poruszone zostaną zagadnienia: techniki zdjęcia, zasad kompozycji obrazu, fotoedycji oraz elementów cyfrowej obróbki graficznej i archiwizacji.

Prowadzący:
Przemysław Skrzydło – fotoreporter Gazety Wyborczej w Olsztynie w latach 2004-2016, odpowiedzialny za
dokumentowanie wydarzeń na terenie miasta i północno – wschodniej Polski. Do jego obowiązków należy wykonywanie portretów bohaterów gazety, obsługa wydarzeń społecznych, politycznych oraz sportowych, ponadto pełnił obowiązki fotoedytora i prowadził archiwum fotograficzne oddziału GW w Olsztynie. Jako fotograf Agencji Gazeta publikował zdjęcia w głównych tytułach prasowych. Obecnie wykonuje autorskie reportaże festiwali filmowych i interesuje się filmem krótkometrażowym i fotografią podwodną i przyrodniczą.

Fotogaleria:

Możesz również polubić…