Planetarne Dyktando 2024 – wyniki

Obchody Dnia Języka Ojczystego za nami. Po raz kolejny, już siedemnasty, uczciliśmy to święto tradycyjnym Planetarnym Dyktandem, które odbyło się 21.02.2024..

Tym razem autorem naszego ortograficznego wyzwania był olsztyński pisarz Paweł Jaszczuk, który stworzył tekst nie tylko najeżony ortograficznymi pułapkami, ale i dający do myślenia. W tym roku nie było dyktanda bezbłędnego, ale z przeczytanymi przez Małgorzatę Rydzyńską, aktorkę z Teatru im. Stefana Jaracza, bezhołowiami, agrochemikaliami i zagrożonymi piegżami najlepiej poradził sobie Arkadiusz Kleniewski z Warszawy. Po piętach deptała mu Barbara Kotlińska z Olsztyna, którą – jako autorkę drugiego najlepiej napisanego dyktanda – nagrodziliśmy wyróżnieniem.

Na wszelkie pytania językowe odpowiedziała dr Katarzyna Witkowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która omówiła zawiłości dyktanda. Wieczór zaś urozmaiciło spotkanie autorskie z Pawłem Jaszczukiem, który opowiedział o swoim pisarstwie, inspiracjach i planach, a także umilił czas swoim śpiewem i gitarą.

Dzień wcześniej z formułą dyktanda zmierzyli się młodsi miłośnicy ortografii. Wśród dzieci do lat 9 zwyciężyła Natalka Ciechańska, a w kategorii 10-12 lat triumfowała Natalia Czartowska.

Wszystkim uczestnikom ogromnie dziękujemy za wspólną zabawę, a zwycięzcom gratulujemy.

treść dyktand 2024:
      

FOTORELACJA:


Dofinansowano ze środków Samorządu Miasta Olsztyna. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna.

Możesz również polubić…