Udogodnienia dla osób z dysfunkcjami wzroku

Dzięki funduszom z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego udało nam się pozyskać dla naszej biblioteki specjalistyczny sprzęt mający ułatwić korzystanie z biblioteki osobom niedowidzącym i niewidomym. Otrzymaliśmy miedzy innymi stanowisko komputerowe, przystosowane do potrzeb osób z problemami wzroku. Znajdują się przy nim klawiatura oraz myszka dla osób niedowidzących, a na komputerze zainstalowane są programy JAWS oraz MAGic.

 

Pierwszy z nich jest programem udźwiękowiającym (tzw. Screen leader). Pozwala on korzystać ze standardowych aplikacji typu edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne, prezentacje multimedialne, przeglądarki internetowe, jak i obsługę aplikacji bardziej zaawansowanych – programów do komponowania muzyki, przetwarzania dźwięku, programowania

MAGic z kolei to program powiększający obraz wyświetlany na ekranie. Dzięki niemu osoby niedowidzące, wykorzystując dodatkowo przystosowaną klawiaturę, mogą bez problemu korzystać ze wszystkich funkcji komputera.

Dodatkowo otrzymaliśmy dwie lupy elektroniczne Ruby XL HD. Oprócz standardowej funkcji powiększenia umożliwia ona zmianę kontrastu, pomocną w dostosowaniu obrazu do indywidualnych potrzeb. Niewielkie rozmiary i waga urządzenia, oraz możliwość rozłożenia stopki sprawiają, że korzystanie z lupy jest wygodne i nie męczy.

Ostatnim urządzeniem jest czytnik Optelec ClearReader+ Advanced. Jest to zaawansowany sprzęt do czytania tekstu. Umożliwia on osobom niedowidzącym i całkowicie niewidomym zapoznawanie się z treścią książek, czy dokumentów. Niewielkie rozmiary urządzenia sprawiają, że możemy je umieścić w dowolnym miejscu biblioteki. Wysuwane ramię z kamerą skanuje tekst i po paru sekundach umożliwia wysłuchanie danego fragmentu. Czytnik posiada regulację zarówno głośności, jak i szybkości czytania, co umożliwia użytkownikom dopasowanie pracy urządzenia do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Dodatkowo w naszych zbiorach znajdują się, wciąż rosnące, zasoby ukierunkowane pod kątem osób z dysfunkcjami wzroku:

Filmy z audiodeskrypcją: Link

 

 

 

 

Książka mówiona (audiobooki): Link

Dział książkowy “Duże litery” (książki z powiększoną czcionką): Link

Dział książkowy “TYFLO”  (książki pisane brajlem): Link