“Niech żyją!” – Marcin Kostrzyński i Jacek Karczewski w P11

W czwartek 5 grudnia o godzinie 17 zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z dwójką niezwykłych gości.

Marcin Kostrzyński kiedyś był myśliwym. Po wielu latach polowań zamienił strzelbę na kamerę i aparat fotograficzny. Jacek Karczewski jest członkiem stowarzyszenia Ptaki Polskie, znanego z kampanii społecznych, takich jak jestem na pTAK!. Od lat przygląda się ptakom, ich zwyczajom i zachowaniom.

Co łączy jednego i drugiego? Okazuje się, że bardzo wiele.

Obydwaj wiele lat spędzili z dala od zgiełku cywilizacji odkrywając świat przyrody i dzikich zwierząt. Są wnikliwymi obserwatorami. Chcą i potrafią opowiadać o swoich przeżyciach związanych z obserwowaniem jeleni, wilków,czy gęsi. Mają też niezwykły dar pisania. Jacek Karczewski zaledwie kilka dni temu wydał swoją najnowszą książkę “Jej wysokość Gęś”, a Marcin Kostrzyński kilka miesięcy wcześniej „Gawędy o wilkach i innych zwierzętach”.

Pierwsza opisuje niezwykłe losy ptasich bohaterów oraz wyjątkowych ludzi, którzy jednym głosem opowiadają nam piękną historię, nie tylko o gęsiach, ale i o wielu innych skrzydlatych stworzeniach.
Z ptakami łączy nas ponad 50 genów odpowiedzialnych za mowę, muzykowanie i śpiewanie. Nasze włosy i paznokcie zbudowane są z tego samego białka, co ich pióra. Łączy nas też zamiłowanie do patrzenia w niebo, gadania na każdy temat oraz skłonność do wiązania się w pary. Jacek opisuje przypadek mewy bengalskiej, Elsy, która przez pomyłkę, zamiast na wybrzeże libijskie trafiła na położone na Morzu Północnym Farne Islands. Tam znalazła sobie partnera z innego gatunku mew i wiernie latała do niego co roku płodząc i wychowując z nim kolejne pisklęta.
Jeszcze na początku XX wieku odmawialiśmy ptakom jakiegokolwiek emocjonalności i inteligencji i zabijaliśmy na masową skalę. Dopiero od niedawna zaczęliśmy je chronić, chociaż nie wszyscy jeszcze rozumieją jakie to ważne.

Marcin, wychowany w rodzinie myśliwych nie wyobrażał sobie życia bez polowań, dopóki nie zrozumiał, że euforia po strzale jest radością z zabójstwa. Odwiesił strzelbę, a jego miejscem na ziemi stał się drewniany dom w środku lasu, do którego zaprosił potrzebujące pomocy zwierzęta. Jak bawią się małe wilczki? Czym posmarować kamerę, aby zrobić idealne ujęcie uroczej lisiej rodzinie? Ile czasu potrzeba, by pozyskać zaufanie jeleni? W książce Marcin tłumaczy

„Gawędy o wilkach i innych zwierzętach” to nie tylko zabawne i pełne nadziei historie, które z zapartym tchem przeczytają zarówno dorośli, jak i starsze dzieci. To także przykład wielkiej miłości do przyrody i przejmujący apel o jej zachowanie.
Swoją książkę zaczyna od opowiedzenia historii wilka Miko, rannego w wypadku samochodowym, którego pomógł wyrwać z rąk myśliwych ratując mu życie. Niestety we wrześniu tego roku, już po ukazaniu się książki, Miko został zastrzelony. Morderca najprawdopodobniej obciął mu głowę, a obrożę z nadajnikiem zakopał w ziemi. To tylko jedno z wielu okrucieństw, jakich ludzie dopuszczają się wobec do zwierząt.

Obaj, Marcin i Jacek, w pewnym momencie życia postanowili nie godzić się dłużej na krzywdę zadawaną zwierzętom przez myśliwych. Piszą, filmują, opowiadają o niezwykłym pięknie świata dziejącego się wokół nas, ale też o okrucieństwie współczesnego łowiectwa – polowaniach na ptaki i ich masakrze, demolujących przyrodę myśliwskich hubertusach i masowych polowaniach zbiorowych, czy polowaniach na ogłuszone miłością jelenie w czasie rykowiska, kiedy dla trofeum z kości na głowie zabijane są najbardziej okazałe samce. Chcą ograniczać myślistwo obnażając jego patologie. Stają w obronie życia i chcą zmieniać ten świat – nasz świat. Warto ich poznać i posłuchać, co mają do powiedzenia.

Rozmowę poprowadzi Ludwika Włodek, socjolożka, reporterka i aktywistka Warszawski Ruch Antyłowiecki.

O kampanii Niech Żyją https://niechzyja.pl/

Wydarzenie współorganizują i patronują: Niech Żyją Wydawnictwo Poznańskie jestem na pTAK! Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! Viva Akcja dla zwierząt

Możesz również polubić…