Planetarne Dyktando 2023 – wyniki

Obchody Dnia Języka Ojczystego za nami. Po raz kolejny, już szesnasty, uczciliśmy to święto tradycyjnym Planetarnym Dyktandem.

Tym razem za ortograficzną bazę posłużył stworzony przez pisarza Sebastiana Mierzyńskiego list Mikołaja Kopernika do Tiedemanna Giese. Z przeczytanymi przez Aleksandrę Kolan, aktorkę z Teatru im. Stefana Jaracza, hufnicami, hurdycjami, niby-kantatami i półkątowym ćwierćobrotem najlepiej poradził sobie Tomasz Malarz z Krakowa. Wątpliwości językowe rozwiała dr Katarzyna Witkowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która omówiła zawiłości dyktanda. Wieczór zaś urozmaiciło spotkanie autorskie z Sebastianem Mierzyńskim, w którym porozmawialiśmy m.in. o narodowości Mikołaja Kopernika, samotnym noclegu w Zamku Czocha na Dolnym Śląsku oraz o ekranizacjach “Pana Samochodzika” Zbigniewa Nienackiego.

Dzień wcześniej z formułą dyktanda zmierzyli się młodsi miłośnicy ortografii. Wśród dzieci do lat 9 zwyciężył Michał Orłowski, a w kategorii 10-12 lat triumfowała Pola Karpiniak.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę, a zwycięzcom gratulujemy. Następna okazja do ortograficznych zmagań już za rok!

Treść dyktand:

 

Dofinansowano ze środków Samorządu Miasta Olsztyna. Wydarzenie objęte było Honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna i zorganizowane w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

 

 

 

Możesz również polubić…