Planetarny Klub Czytelniczy – marcowe spotkanie

Marcowe spotkanie Planetarnego Klubu Czytelniczego dla młodzieży i dorosłych (do 30 lat) pozwoli nam spojrzeć na świat i otaczającą nas rzeczywistość z perspektywy osoby z Zespołem Aspergera – a to wszystko za sprawą książki Cukry Doroty Kotas. Zapraszamy zatem do Planety 11 już 2 marca na godzinę 18:00.

Dorota – główna bohaterka i zarazem narratorka opowieści, to młoda dziewczyna, u której po latach zdiagnozowano Zespół Aspergera. Książka jest zatem swoistym rodzajem zapisu jej przeżyć, wspomnień i myśli, dzięki czemu czytelnik może doświadczyć tego, w jak szczególny sposób funkcjonuje umysł osoby ze spektrum autyzmu – jak taka osoba obiera świat, reaguje w pewnych sytuacjach, jaki jest jej tok myślenia czy odczucia. Autorka zatem niejako “wpuszcza” czytelnika do swojej głowy, pozwala mu wejść w swoje buty i po części na własnej skórze sprawdzić, jak wygląda życie osoby nieneurotypowej.

Wyjątkową zaletą tej książki jest niezwykła wrażliwość autorki na wszystko co “inne” i wymykające się odgórnym standardom – w szczególności na odmienność ludzi, nie tylko nienormatywnych, ale też i na cały otaczający świata, w którym przyszło im żyć. Nie brakuje tu również tematów trudnych, takich jak toksyczne relacje rodzinne, brak akceptacji i wsparcia ze strony najbliższych i otoczenia, przemoc psychiczna, trudności z nawiązywaniem relacji społecznych czy nieheteronormatywność, a mimo to książka ta niesie ze sobą wielki ładunek nadziei na pogodną przyszłość. Niezwykle ciekawym doświadczeniem, które daje lektura tej opowieści, jest możliwość zobaczenia świata oczami człowieka, dla którego proste z perspektywy innych ludzi sprawy urastają do rangi wielkiego wyzwania, któremu często nie potrafi on sprostać, a to, co wydaje się dziwactwem, jest jego normalnością.

Do zobaczenia!

 

 

Możesz również polubić…