UROCZYSKO – wystawa prac Eweliny Bielak

 
Był na Warmii las.
Ciemny, ponury i duszny.
W jego konarach upychano
wszystko to, co nieznane.

 

 

Zapraszamy na wystawę prac olsztyńskiej artystki Eweliny Bielak, której twórczość prezentujemy w Planecie 11 (al. Piłsudskiego 38).

Obrazy stanowią ilustracje do książki UROCZYSKO Aleksandry Dobies i są zapowiedzią publikacji, która w listopadzie ukaże się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Olsztynie.

Prace Eweliny Bielak zostały wzbogacone o fragmenty UROCZYSKA. Połączenie warstwy wizualnej z tekstową jawi się jako niebywała pochwała Warmii ze szczególnym zaakcentowaniem jej wyjątkowej przyrody, ściśle powiązanej z historią i obyczajami mieszkańców.

 

O autorce ilustracji:

Ewelina Bielak – (ur. w 1984 roku w Kętrzynie) z wykształcenia mgr inż. architekt krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, z zamiłowania artystka i rękodzielniczka. Maluje obrazy, tworzy ilustracje, biżuterię z filcu, odnawia meble i wiele innych. Debiutowała wystawą w 2017 r. w Teatrze im. Stefana Jaracza  w Olsztynie – prace były tłem wystawianej na deskach teatru sztuki pt. „Folwark zwierzęcy”. Ponadto wystawiała swoje dzieła w Galerii awangardowego klubu Mech, który działał w latach 2017-2018 na Starym Mieście w Olsztynie. Prace Eweliny Bielak zdobią również oryginalne miejsca na mapie Olsztyna, które łączą w sobie różne dziedziny sztuki.

 

O książce:

Dawna Warmia wyrosła z opowieści. Wyszeptanych po zmroku w ciemnych chałupach, których mrok rozpraszał płomień świecy. To historie dziwne, tajemnicze, skrępowane jedynie wyobraźnią. Dziś przygniecione trudnymi w odbiorze tekstami. Jednak, gdy pozwolimy dojść do głosu tradycji, legendom i baśniom, dotrzemy do własnych korzeni i obudzimy to, co drzemie uśpione na dnie. UROCZYSKO Aleksandry Dobies to baśń wypleciona z warmińskich podań, wypełniona zapachem wilgotnego lasu, zagnieżdżona w wierzeniach i obyczajach dawnych Słowian. To opowieść o świecie, w którym bać się należy tylko nas samych.

Premiera: listopad 2021

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków: Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Samorządu Olsztyna oraz Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Wystawę będzie można oglądać do końca października 2021 roku. Serdecznie zapraszamy:)

 

Możesz również polubić…