Wacław Holewiński – wieczór autorski


Planeta 11 przy współpracy olsztyńskiego koła Stowarzyszenia Endecja ma zaszczyt zaprosić na spotkanie autorskie z Wacławem Holewińskim z okazji ukazania się jego nowej powieści: “Pogrom 1905”.

>>> piątek – 11 maja – godz. 17.00 <<<

O książce:
Panorama zależy od punktu obserwacyjnego. Także panorama epoki. W “Pogromie 1905” Holewiński przygląda się Warszawie początku XX wieku z perspektywy… domów publicznych. Stolicą Kongresówki w 1905. roku wstrząsa seria linczów na sutenerach i prostytutkach. Kto za nią stoi? Wzburzeni mieszczanie czy może jednak carscy prowokatorzy? Ten mało znany epizod naszej historii (a takie Autor w kolejnych swoich powieściach zwykł prezentować czytelnikom) stanowi pretekst do ukazania ówczesnych ludzi i ich często niejednoznacznych postaw.

Holewińśki ukazuje ówczesną Warszawę jako tygiel, w którym krzyżują się interesy carskich władz, konspiratorów, prywatnych przedsiębiorców (z szacownych i mniej szacownych branż), a stosunki polsko-rosyjskie są dalekie od prostych, czarno-białych podziałów. To książka dla chcących zrozumieć rodzimą historię głębiej niż na poziomie poczciwych patriotycznych czytanek.

O Autorze:
Wacław Holewiński (ur. 1956), z wykształcenia prawnik, ważna postać antykomunistycznej opozycji, całe swoje życie poświęcił literaturze. Najpierw jako współpracownik podziemnej Niezależnej Oficyny Wydawniczej, później założył wydawnictwo Przedświt, którego działalność kontynuował po 1989. roku, już w warunkach rynkowych. Jako prozaik zadebiutował w 2003. roku powieścią “Lament nad Babilonem”, poświęconej Tadeuszowi Danilewiczowi, Komendantowi Głównemu NSZ – swojemu stryjecznemu dziadkowi. Zgłębianie historii własnej rodziny kontynuował potem w książce “Choćbym mówił językiem ludzi i aniołów”. Ważne miejsce w jego twórczości zajmuje przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, poświęcił im także powieści: “Opowiem ci o wolności” (za którą otrzymał w 2013. roku Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza, w której kapitule obecnie również zasiada) i “Honor mi nie pozwala”. We współczesnym nurcie swojej prozy, reprezentowanym przez powieści “Za późno na modlitwę”, “Przeżyłem wszystkich poetów” i “Szwy” (poświęconej do dziś nie rozliczonej komunistycznej zbrodni mającej miejsce w Olsztynie) korzysta z doświadczeń swojego pokolenia, z życiorysami naznaczonymi PRL-em. Autor sztuk teatralnych, również zanurzonych w niewesołej polskiej współczesności. Popularyzator literatury, dawniej na falach Radia Wnet, obecnie w Drugim Programie Polskiego Radia. Współredaktor serwisu www.pisarze.pl, gdzie prowadzi stałą rubrykę “Mebluję głowę książkami”.

Zdjęcia ze spotkania (fot. Artur Szczepański):

[Not a valid template]

Możesz również polubić…